Batı Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Long exposure image captured by Canon 5D mark IV

Ege ve Akdeniz bölgeleri tatil için oldukça popüler yerler olsa da Karadeniz bölgesi de tatil için oldukça popüler bir bölgedir. Karadeniz’in eşsiz güzelliği hepimizi büyüleyecek bir güce sahiptir. Bu büyüleyici güzellik içerisinde gezebileceğiniz bazı yerleri sizin için listeledik. İşte bu listemiz;

  1. Karabük / Safranbolu

Duyduğunuza inanamayacaksınız fakat bugün Karadeniz bölgesinin en önemli illerinden birisi olan Karabük, bir zamanlar Safranbolu’nun bir köyüymüş fakat bildiğiniz üzere artık Safranbolu, Karabük’ün bir ilçesi konumundadır. Nüfus ve yerleşim yeri bakımında Karabük her ne kadar Safranbolu’yu geçmiş olsa da popülerlik konusunda Safranbolu’nun hala önde olduğunu söylemek mümkündür. Safranbolu, tarihi evleri ve Arnavut kaldırımları ile meşhurdur. İlçede yer alan Osmanlı dönemine ait ahşap evler otantik bir hava vermektedir.

  1. Kastamonu / Valla Kanyonu

Valla kanyonu, Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu’da yer almaktadır. Adı kadar bulunduğu yer de ilginçtir. Valla kanyonunun en büyük özelliği ise Dünya’nın en büyük ve derin ikinci kanyonu olmasıdır. Kastamonu’nun Muratpaşa köyü çevresinde yer alan bu kanyonun belirli bir kısmı sadece profesyonel sporculara ayrılmıştır.

  1. Bolu / Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller milli parkının ünü ülke genelinde pek çok yere ulaşmıştır. Hatta her yıl birçok yurt içi ve yurt dışı turist buraya akın etmektedir. Bolu’nun Mengen ilçesinde yer alan bu doğa harikası milli park, son derece engebeli bir arazi üzerinde konumlanmıştır. 65 yıldır milli park statüsüne sahip olan bu yer 2000 hektarlık alan üzerinde yer almaktadır. Bu bölgeye adını veren Yedigöller heyelanlar sonucu oluşan göllerdir. Bu göllerin tamamında alabalıklar yaşamaktadır. Bu sebeple bazı göllerde devlet avlanmaya izin vermektedir.

  1. Bartın / Amasra

Amasra, Bartın ilimizin bir ilçesidir. Amasra ilçesinin tarihi 3000’lik tarihte dayanmaktadır. Tarihte Samastro adıyla tanınan ilçe, bugüne kadar pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ev sahipliği yapmış olduğu tüm medeniyetler için ticaret merkezi olmuştur. Ticaret merkezi olmasa sebep olan en önemli faktör ise amasra’da yer alan limandır. Amasra’da gezilecek yerler arasında Tarihi Fatih Camii, Kemere Köprüsü, Ağlayan Ağaç, Amasra Kalesi, Çekiciler Çarşısı, Amasra Müzesi ve Kuşkayası yer almaktadır.

  1. Düzce

Düzce, Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan güzide bir şehirdir. Düzce’de Efteni Gölünü ziyaret edebilir ve bu harika coğrafya ile baş başa kalabilirsiniz. Düzce’de ayrıca Elmacık Dağları, Akçakoca, Bolu Dağı ve Filyos Çayını ziyaret edebilirsiniz.

  1. Kastamonu

Kastamonu, Batı karadeniz’de yer alan bir başka ilimizdir. Burada Ilgaz Dağı, Liva Paşa Etnografya Müzesi, Nasrullah Camii, Karaçomak Deresi, Kastamonu El Sanatları Teşhir Merkezi, Münire Medresesi El Sanatları Merkezi, Nasrullah Köprüsü, Nasrullah Şadırvanı ve Kral Mezarlarıdır.

Kastamonu’da ayrıca Tarihi Hükümet Konağı, Kastamonu Saat Kulesi, Şerife Bacı Anıtı ve Kasaba Koyu Mahmutbey Camii gibi alternatiflerde mevcuttur.

  1. Zonguldak

Zonguldak’ta mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden birisi de Çayır Köyü Su Mağarası’dır. Bu mağara içerisinde yer alan dikit ve sarkıtlar ile kategorisinde en önemli mağaralardan birisidir. Burada ayrıca bir başka mağara olan Gökgöl Mağarasını ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.