İstanbul’da Gezilebilecek 15 Popüler Yer

Her yeri farklı bir güzel, tarih kokan güzel İstanbul, bir çok kişinin en çok yaşamak istediği şehirlerden biridir. Asırlar boyunca farklı kültürleri barındıran bu muhteşem şehir, her sene yerli yabancı binlerce kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Peki adına şiirler yazılmış, şarkılar bestelenmiş bu gizemli şehirde en fazla beğenilen yerler nerelerdir. Bir göz atalım..

İstanbul Denince Akla Gelen Yerler Nerelerdir?

1-İstanbul denilince akla gelen ilk yer elbette ki Eminönü’dür. İstanbula’ a gelip Eminönünde balık-ekmek yemeden gidilir mi? Ayrıca, Eminönü turistlerin hediyelik eşya için akın ettiği yerlerden biridir.

2-Bir diğer İstanbulla özdeşleşen yer ise meşhur Galata Köprüsü’dür. Köprünün ışıkları altında otuurup, muhteşem denizine bakarak yemek yemek isteyenler, elbette ki köprüyü ziyaret edeceklerdir. Ayrıca, balık tutmayı sevenler de, oltasını alıp rahatlıkla keyif yapabilirler.

3-Farklı bir yer ise Galata Kulesi’dir. Bir inanışa göre bu kuleye birlikte çıkan aşıklar, mutlaka sonunda evlenirlermiş. Sadece aşıklar değil, ailelerin de sabah kahvaltılarını yapabileceği güzel mekanlara sahip olan kule, görülmeye değer.

4-İstanbul denince akla gelen diğer bir yer kız kulesidir. Oldukça hüzünlü bir hikayesi olan kule, denizin ortasında yalnız ve masum haliyle pek çok insanın ilgisini çekmektedir.

5-Bir diğer İstanbulla bütünleşmiş yapı, İstanbul köprüsüdür. Asya ile Avrupayı birbirine bağlayan boğazın incisi, gerçekten muhteşem mimarisi ile göz doldurmaktadır.

6-Rumeli hisarı ve Yedikule hisarı Osmanlı dönemlerinden kalma ve her ikisi de farklı tarihi hikayeleriyle görülmesi gereken yapılardır.

7-Hz.Yuşa Tepesi; günbatımını izleyip, gönlünce dua edebileceğiniz bir yerdir.

8-Pierre Lotti tepesi; denizle yeşilin buluştuğu muhteşem manzarası ile keyifle dinlenebilecek bir yerdir.

9-Atatürk arberotumu; İstanbulun gizli kalmış güzelliklerindn biridir. Keyifli ve huzur dolu bir gezi için tavsiye edilecek bir yerdir.

10-Emirgan Korusu; İstnbulun en nadide korularından biridir. Rengarenk çiçeklerin, yeşille buluştuğu manzarayı görmek için gitmek gerekir.

11-Lale Taşhan; bir çok dizi ve filme ev sahipliği yapmış han içerisinde bir çok cage ve restorantlar bulmak mümkündür.

12-Belgrad Ormanı; İstanbul’un yoğun trafiğinden ve gürültüsünden kaçmak isteyenlerin nefes almak için tercih ettiği orman muhteşem görünüşü ile görülmeye değer.

13-Gülhane Parkı; Osmanlı dönminde Topkapı sarayının has bahçelerinden olan park, yürüyüş ve piknik yapmak isteyen açık hava sevenler için idal bir yerdir.

14-Saklı Göl; elbette Şile, yani büyük şehirden kaçanların tercih ettiği İstanbula 2 saat uzaklıkta ve gerçekten görülmeye değer ender güzelliklerdendir.

15-Ve elbetteki adalar, heybeliada ve büyükada; İstanbul’a gelip te bu iki adayı ziyaret etmemek mümkün değildir. Kendilerine has doğal güzelliği, kültürü ile İstanbul’a farklı bir renk katan adalar, gezilmesi tavsiye edilen yerlerdendir.

İstanbuldaki Tarihi Yerler Nelerdir?

İstanbul’ gelip görmeden gidilmemesi gereken tarihi yerlerden biri camileridir. Ünlü süleymaniye ve Sultanahmet camileri, dönemin usta mimarları tarafından yapılmış olağanüstü mimari yapıları ve muhteşem görünüşleri ile en çok gezilen yerlerdendir. İstanbul’a gelip, bu iki camide dua etmemek mümkün değildir.

Dolmabahçe sarayı, Beylerbeyi sarayı, Çırağan sarayı, Ayasofya müzesi ve Yerebatan Sarnıcı mutlaka görülmesi gereken diğer yerlerdendir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.