Seyahatlerinizde Mutlaka Yanınızda Bulundurmanız Gereken Şeyler

Yurt dışı ve yurt içi seyahatlerinde en önemli şey plan yapmaktır. Doğru bir şekilde yapılan seyahat planı yapılacak olan tatilin huzur içerinde geçirilmesini sağlamakla birlikte ekstra masrafları da önleyecektir. İnsanlar zaten tatil için biriktirdikleri bütçeleri zar zor toparlıyorken bir de üstüne tatil yapılacak yerde yapılan ekstra harcamalar tatilde alınacak verimi azaltmaktadır. Bu nedenle seyahat planı yaparken dikkat edilecek en önemli şeylerden birisi de seyahatte yanımızda bulundurmamız gereken şeylerdir. Seyahate çıkmadan önce yanımızda bulundurmamız gereken şeylerin listesi çıkarılarak yapılacak olan seyahatin daha verimli geçmesi sağlanabilir. Atladığınız en küçük ayrıntı seyahatinizin hayal ettiğiniz gibi geçmemesine neden olabilir bu nedenle seyahate çıkmadan önce seyahatlerde mutlaka yanınızda bulundurulması gereken şeyleri kontrol ederek temin edilmelidir.

Yurtdışına Seyahate Çıkarken Mutlaka Bulundurulması Gereken Belgeler:

Yurtdışına çıkarken yanınızda bulundurmanız gereken belgeler, yurtdışına çıkış amacınıza veya bu gibi bazı etkenlere göre farklılık göstermektedir. Örnek olarak bordo pasaporta sahipseniz çalıştığınız işle ilgili tüm dokümanları yanınızda bulundurmanız gerekebilir. Ayrıca çalıştığınız kurumdan onaylı yurtdışı çıkış izni de gerekmektedir. 

Öğrenci olarak yurtdışına çıkmak istiyorsanız gerekli belgeler dikkatlice hazırlanmalıdır. Öncelikli olarak pasaport ve vize işlemlerini tamamlanmış olmalıdır ve bunların yanında öğrenci belgesi de mutlaka yanınızda olmalıdır. Eğer yurtdışında okumayı düşünüyor iseniz okul kabul belgesi de seyahatten önce çıkarılarak yanınızda bulundurmalısınız. Eğer herhangi bir belgede eksiklik veya bir hata olursa seyahatinizde karşınıza birtakım engeller çıkabilir, yaptığınız seyahati boş yere yapmış olabilirsiniz. Ayrıca pasaportunuzu süresi de yapacağınız seyahate göre çıkarılmalıdır, olası durumlar sonucunda pasaport süresinin yetmeyeceği göz ardı edilmemelidir. Yurtdışına okumaya gittiğiniz için en az 3 yıl konaklayacağınız varsayıldığında 4 ile 10 yıl arası geçerli olan bir pasaportunuzun olması karşılaşabileceğiniz her türlü durum için kolaylık sağlayacaktır.

Seyahatine Çıkarken Yanınıza Almanız Gereken Eşyalar:

 • Sırt Çantası:

  Sırt Çantası kullanmak ufak tefek eşyaları ve yanınızda bulundurmanız gereken evrakları, cüzdan, bilgisayar, teknolojik aletler gibi birçok eşyayı taşımada kolaylık sağlayacaktır. Aynı zamanda uzun yürüyüşlerde taşıma kolaylığı sağlayacaktır.

 • Taşınabilir Şarj Cihazı:

  Seyahate çıkmak uzun süre dışarda kalmak ve zamanınızın çoğunun yolda, sokakta geçmesi anlamına gelebilmektedir. Bu nedenle Taşınabilir Şarj Cihazı sayesinde her an iletişim kurabilir, teknolojik aletlerinizi kullanabilirsiniz.

 • Yağmurluk:

  Yapacağınız seyahatin yerine göre tercih edilebilir olsa da yağmurluk bulundurmak olası hava durumları karşısında kolaylık sağlayarak her an hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır. 

 • İlaç:

  Sürekli ilaç kullanıyorsanız yanınızda mutlaka bir ilaç kutusu bulundurmalısınız. Sürekli kullandığınız ilaçların dışında seyahat boyunca yiyeceğiniz yiyeceklerin kötü etkilemesi ve benzeri tahmin edilebilir durumlar için kullanacağınız ilaçları yanınızda bulundurarak olası aksiliklerin önüne geçerek huzurlu bir seyahat geçirebilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.