Sosyalleşmeden Olmaz

Sosyalleşmeden Olmaz

İnsan ilk dönemlerden itibaren topluluk içerisinde yaşamaya alışmış ve aynı zamanda topluluk içerisinde olmaya muhtaç bir varlıktır. Tüm ihtiyaçlarını kendi başına karşılayamayacak olan bir insan, yardımlaşma ve buna bağlı olarak da bir arada olma zorunluluğuna sahiptir. Bu açıdan yapılacak çalışmalarda iş bölümü ve çeşitli toplum yapılarının oluşturulması, tüm bu durumlar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Kişilerin sosyalleşmeden olmaz ve yapamayacağı şeyler toplum ile bir arada yaşanması ile birlikte mümkün hale gelebilmektedir. Bu nedenle de her zaman için sosyallik kişilerin gelişmek, daha iyi bir yaşama sahip olabilmesi adına gerekmektedir. Bazı kişiler yalnız kalmayı sosyal olmaya tercih etse de tüm bunlar farklı psikolojik sorunlar yaratabilmektedir.

Neden sosyalleşmeden olmaz?

Sosyalleşme, kişilerin sabaha kadar arkadaşlarıyla birlikte dışarıda eğlenmesi anlamına gelmez. Sosyalleşme; kişilerin toplumdaki kurallara uyarak saygı sevgi çerçevesinde gelenek ve göreneklere uygun bir şekilde yaşaması, insanlar ile birlikte paylaşımda bulunmasıdır. Bu bakımdan kişinin doğumu ile birlikte sosyalleşmenin ilk adımları atılmaya başlar. Kişiler ailesinden aldığı eğitim, kendi deneyimleri doğrultusunda bu konuda bir yol çizer ve hayatı boyunca da bu yolda devam eder.

Neden kişiler sosyalleşemez?

Kişilerin özellikle sosyalleşmemesinin önündeki en büyük engellerden bir tanesi utangaçlık ve çekincelerdir. Bu nedenle de kişiler sosyal olamadıkları için bu duruma karşı çıkarak, farklı tepkiler ve savunma mekanizmaları geliştirmektedir. Fakat sosyalleşme noktasında kişilerin kendini açığa çıkarması ve mevcut sorunlara yönelik çözümler bulması çok daha uygun olacaktır.

Kişilerin başka insanlar ile bir arada bulunması, dertlerini paylaşması birilerine yardım etmesi ya da yardım alması, kendini çok daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Bu açıdan sosyalleşmenin pek çok farklı etkisi sosyalleşme ile birlikte elde edilebilmektedir. Kişiler sosyallik durumuna göre daha başarılı olma imkânına sahiptir. Bu sosyallik ne kadar başarılı bir şekilde uygulanırsa, kişilerin başarısı o kadar artacak ve aynı zamanda topluma yararlı bir birey olma fırsatı da elde edecektir. Sosyalleşen ve bu durumun avantajlarını yaşayan kişiler için sosyalleşmeden olmaz adeta bir slogan olarak görülebilir.

Zira paylaşmanın, birlikte olmanın ve dayanışmanın önemini kavrayan kişiler bu konuda bir farkındalık elde edecektir. Siz de utangaçlığınız yada çekinceniz olduğu için sosyalleşme noktasında başarısızsanız mutlaka kendinizi gözden geçirmeli ve bu tip endişelerinizi ortadan kaldırmalısınız. Kişiler gerekli olduğu takdirde uzmanlardan da destek alarak yaşadığı bu problemleri daha iyi bir şekilde giderme imkânına sahip olabilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.