Yurtdışına İlk Defa Çıkacaklara Tavsiyeler

Günümüzde herkesin bir hayali vardır. Çoğumuzun ortak hayali ise yurt dışı seyahatine çıkmaktır. Kimileri, zaman problemlerinden kaynaklı yurt dışına çıkmaz, kimileri ise, maddi olanaksızlıklardan kaynaklı yurt dışına çıkamaz ve bu hayallerini ertelerler. Fakat günü gelip yurt dışına çıkma eylemini gerçekleştirmeden önce herkesi bir telaş sarar. Kişi, kendisini yurt dışına çıkarken ya da çıktığında karşılaşma olasılığı olduğu problemleri düşünmekten alıkoyamaz. Bu yazımızda yurt dışına ilk defa çıkacaklar için tavsiyeler vereceğiz.

Yurt Dışına Çıkışta İlk Adım: Ulaşım

İlk önce ulaşımdan başlamak isteriz. Eğer seyahatinizi uçak ile gerçekleştirecekseniz, uçuşunuzdan en az iki saat önce havalimanında olup check-in yapmanız gerekir. Bagajınızın ağırlığına da dikkat etmeniz gerekir. Eğer bagajınız çok yok ise kabin bagajı, yani valizinizi yanınıza alabilirsiniz. Bu işlem uçaktan indiğinizde size oldukça bir vakit kazandıracaktır. Aynı zamanda bu işlem sayesinde valizinizin kaybolma olasılığı da ortadan kalkar. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey yanınıza alacağınız valizin en fazla 8 kilo olması gerekir. Eğer ki bagajınızı yanınıza almak istemiyorsanız ya da valiziniz daha ağır olacaksa gideceğiniz hava yolu firmasının valiz koşullarını araştırınız. Aksi takdirde yüksek ücretler ödeyebilirsiniz. Aynı zamanda yanınıza oldukça az sıvı almaya dikkat edin. Her havalimanının yanınıza almanızı öngördüğü sıvı oranı değişkenlik gösterebilir. Yanınıza kesici, delici alet kesinlikle almayınız.

Hangi Uygulamalar Seyahati Kolaylaştırır?

Seyahat sırasında işinizi kolaylaştıracak uygulamaları telefonunuza indirmeniz size oldukça zaman kazandıracak ve size daha kaliteli bir gezi sağlayacaktır. Bunlardan en önemli uygulama ise MAPS.ME adlı harita uygulamasıdır. Bu uygulama ile çevirim dışı bir şekilde haritalarda gezinebilirsiniz. Wifi bulduğunuz zaman gideceğiniz yerin haritasını indirmeniz yeterli olacaktır. Gideceğiniz yerin para birimi farkı olacağından bir döviz kuru uygulaması indirmeniz gerekecektir. Matematiğinize ne kadar güvenirseniz güvenin bazen oldukça kafa karıştırıcı durumlar ile karşılaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda gideceğiniz yerlere uygun giyinmeniz için uluslar arası bir hava durumu uygulamasına da ihtiyacınız olacak. Accuweather uygulaması büyük ölçüde doğru tahminler ile size yardımcı olacaktır. Gitmeden önce yapılacak hazırlıkların bir kısmı bu şekildedir.

Seyahatte Nasıl Güvenliğimiz Sağlarım?

Yukarıda bahsettiğimiz hazırlıkları yaptınız ve gideceğiniz yere vardınız. Burada dikkat etmeniz gereken birkaç durum vardır. En önemlisi kapkaç ya da hırsızlıktır. Bununla ilgili olası durumlarda zararı engellemek için, yurt dışına çıkmadan zaten sigorta yapılmaktadır. Fakat ne kadar sigortalı da olsa bir eşyanın çalınması yada kaybolması o seyahatin gidişatını önemli ölçüde etkileyebilir. Bu yüzden bu tarz olumsuzlukları önlemek için ekstra önlemler de almak gerekir. Örneğin; çapraz çanta kullanmalısınız. Genelde kalabalık yerlerde bulanacağınızdan kontrolünü rahat sağlayacağınız çanta daha kullanışlıdır. Yanınıza olabildiğince az nakit para alıp, yapacağınız genel alışverişinizi yurt dışında geçerli bir banka kartından yapmalısınız.

Seyahat edeceğiniz ülkede, gideceğiniz şehirleri gitmeden önce araştırmanız önemlidir. Artık internette birçok blog sitesinde şehirlere dair yazılar mevcut. Bu sayede nasıl bir yere gideceğiniz ve giderken hangi önlemleri alacağınızı hesaplayabilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.